Stale rosnąca ilość robotów koszących na rynku niestety psuje renomę kosiarek automatycznych, które bardzo często są automatyczne tylko z nazwy. Przykładowo trzeba nimi sterować jak zabawką, żeby do kosić trudne miejsca, lub nie radzą sobie z zakamarkami, lub ciągle zgłaszają awarię i nie wracają do stacji. Nie o to chodzi w automatycznych systemach. Kosiarka ma pracować samodzielnie, a my zapomnieć o koszeniu ciesząc się pięknym trawnikiem bez niedoróbek. Wielu producentów ma także różne rozwiązania, które reklamuje jako najlepsze. Bardzo istotną rzeczą są przewody doprowadzające i to czy kosiarka jest w nie wyposażona. Pozwalają one na bardzo szybki powrót do stacji bazowej oraz dotarcie w najmniejsze zakamarki ogrodu. Dodatkowo system przewodów doprowadzających tworzy korytarz, którym może kosiarka się poruszać i nie powoduje tworzenia wydeptanych śladów czy kolein jak to ma często miejsce przy ruchy tylko po przewodzie ograniczającym.    Na rynku znajdziemy wiele firm, które tylko sprzedają roboty bez ich instalowania. Nie można liczyć na odpowiedni dobór urządzenia, jego instalację, a nawet doradztwo w razie problemów czy w zakresie dostosowania ogrodu. Warto szukać sprzedawcy, który doradzi i zaopiekuje się kosiarką w razie problemów. Znajdziemy też wiele firm, które „latają” po całej Polsce instalując kosiarki, a czy taka osoba znajdzie czas na serwis urządzenia w razie problemów albo czy dobierze odpowiedni model kosiarki nie widząc Państwa ogrodu?  Często wybierze model, po areale który niekoniecznie będzie dobrze pracował w każdym ogrodzie.

W wielu kwestiach to czym chwali się konkurencja u nas jest standardem, a skupiamy się na dużo bardzie zaawansowanych problemach w ogrodzie. :-)

CZY JEST TO BEZPIECZNE URZĄDZENIE?

Urządzenia pracujące autonomicznie powinny być maksymalnie zabezpieczone przed zrobieniem komuś krzywdy, ponieważ pracują całkowicie bez nadzoru.

W Husqvarna Automower® zastosowano opatentowane wahliwe ostrza, które chowają się pod specjalna tarczą w momencie uderzenia o np. zabawkę naszego pupila. Jest to ogromna zaleta małych nożyków. Ostrza zostały wykonane ze specjalnej stali, która niema praw pęknąć zostawiając ostre elementy na trawniku. Dodatkowo ostrze zostało odsunięte od krawędzi obudowy tak, aby maksymalnie uniemożliwić włożenie rąk, spód do ostrza nie uruchamiając czujników obudowy.

Ponadto ostrzew momencie uniesienie kosiarki zatrzymuje się błyskawicznie. Kosiarka automatyczna pracuje wewnątrz pętli zainstalowanej w ogrodzie w sytuacji jej opuszczenia np. po zepchnięciu od razu się zatrzymuje i zgłasza usterkę.

JAKI JEST KOSZT EKSPLOATACJI KOSIARKI AUTOMATYCZNEJ?  

 Koszty eksploatacji kosiarki automatycznej Husqvarna sią dużo niższe niż kosiarki tradycyjnej czy traktorka spalinowego. Także wynajęcie firmy ogrodniczej do regularnego koszenia trawy jest dużo droższe. Dodatkowo kosiarki akumulatorowe są ekologiczne. Nie generują trujących spalin, uciążliwego hałasu i nie usuwamy substancji odżywczych z trawnika. Jaki jest zatem koszt eksploatacji ?  

ZUŻYCIE PRĄDU ROBOTA KOSZĄCEGO

W zależności od modelu kosiarki automatyczne Husqvarna Automower® zużywają w zależności od modelu od 5-24kWh/miesiąc przy pełnym obciążeniu. Jeżeli kosiarka pracuje krócej np. po uruchomieniu czujnika pogody gdy trawa rośnie wolniej zużycie energii jest dodatkowo niższe.    

WYMIANA OSTRZY W ROBOCIE DO TRAWY

Ostrza w kosiarkach Husqvarna wymieniamy w zależności od zużycia zazwyczaj zaraz po instalacji kosiarki w pierwszym okresie robi się to częściej. Gdy trawnik „przyzwyczai” się do nowego systemu koszenia noże wymieniamy 2-4 razy w sezonie lub gdy efekt koszenia nas nie zadowala, a na trawie widać poszarpane końce. Koszt kpl. oryginalnych ostrzy to około 18 zł. (cena aktualna na dzień 30.11.2019)   

SERWIS ZIMOWY - PRZEGLĄD KOSIARKI AUTOMATYCZNEJ

Warto raz w roku, najlepiej w okresie zimowym oddać kosiarkę na profesjonalny przegląd autoryzowanemu dilerowi. W naszym salonie kosiarka jest gruntownie sprawdzana, czyszczonai przygotowywana tak aby bezawaryjnie pracowała cały kolejny sezon. Dodatkowo oddając kosiarkę na przegląd zimowy serwis zadba o odpowiednia konserwację akumulatora w tym okresie, zdemontuje kosiarkę jesienią i ponownie zamontuje gdy trawa zacznie rosnąc wiosną.    

AKUMULATOR W ROBOCIE

Wielu z naszych klientów pyta jak często trzeba wymieniać akumulator i jaki jest jego koszt? W związku z tym, że nasze kosiarki zużywają mało energii na rozpędzenie tarczy tnącej. Zastosowane akumulatory są  małych rozmiarów dzięki czemu koszt ich wymiany jest relatywnie niski, a ilość cykli ładowania bardzo wysoka.    

NAWOŻENIE TRAWNIKA

Trawnik z którego nie usuwamy ciągle substancji odżywczych (koszonej trawy) nie wymaga tak dużej ilość nawożenia, a dzięki temu że skoszona trawa szybko się rozkłada służy jako nawóz przez co trawa staje się bardziej zielona i gęsta/.    

WERTYKULACJA PRZY MULCZOWANIU TRAWNIKA

Małe drobinki pozostawiane na trawniku bardzo szybko się rozkładają nie tworząc filcu na trawie. Gdy stosujemy wertykulacja możemy robić ją rzadziej oraz delikatniej. Dzięki temu koszt wertykulacja jest niższy.

 

specjalista ds. kosiarek automatycznych
mgr inż. Jakub Puchała
JAWOR, ul. Kuziennicza 13A
www.zautomatyzowane.pl

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC KOSIARKĘ AUTOMATYCZNĄ ?

Data modyfikacji: 25 marca 2020 roku, Autoryzowany diler Husqvarna - PUCHAŁA

Roboty koszące WADY

Fot. PUCHAŁA

Copyright © 2019-2021 Puchała, Diler Husqvarna
& Husqvarna AB (publ). Wszelkie prawa zastrzeżone. Husqvarna, AUTOMOWER®
oraz inne oznaczenia produktów oraz ich funkcji stanowią znaki towarowe Husqvarna Group.

Obsługujemy: woj. dolnośląskie, pow. jaworski, Jawor, Chojnów, Strzegom, Świebodzice, Wałbrzych, Bolków, Złotoryja, Świerzawa, Jaworzyna Śląska, Legnica, Szczawno-Zdrój, Wądroże Wielkie,
i inne w obrębie 30 km do siedziby firmy

...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

GODZINY OTWARCIA

PN - PT: 8:00 - 17:00

SOB: 9:00 - 14:00

Autoryzowany slaon i serwis Husqvarna - Jawor

Szukaj takiego sklepu !

REALIZACJA STRON WWW

Super, jeżeli spodobała Ci się stworzona przez nas strona. Jeżeli chcialibyście żebym przygotował witrynę dla Waszej firmy, zapraszam do kontaktu: jakub@apuchala.pl